پرسش جالب از ایت الله طباطبایی

سایت دوم natilos.ir
پرسش جالب از ایت الله طباطبایی

۵٠ سال پيش, از #عـلامـه_طباطبايی پرسیدند :
چطور ما مسلمانان نماز می‌خوانيم ولی بارانش در غـرب و سرزمین‌های اروپایی میبارد !؟

علامه طباطبایی فرمود :
با توجه به آيۀ [وَلَو اَنَّ اَهل القُری] آنچه موجب نزول باران و رحمت می شود « رعايت حقوق شهروندان » است نه رعایت حقوق الهی ! ڪه این حقوق نیز در غـرب و اروپـا بهتر و بيشتر از سرزمین‌های اسلامی رعايت ميشود .

پاسخ شبهه:

1⃣از جهت سند این متن فاقد اعتبار است و نویسنده هیچ سندی برای پیگیری ارایه نکرده است و یک مدعی قطعا برای استحکام و اتقان کلام و ادعای خود تمام استدلالات و شواهد و مستندات خود را ارایه خواهد داد پس اگر سند مشخص و واضحی در بین بود نویسنده ازان فروگذار نمی‌کرد.


2⃣از حیث دلالت نیز ما کل آیه را می آوریم تا مخدوش بودن و خلاف بودن این حرف ثابت بشود بلکه ضدش اثبات شود

سوره الأعراف

وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ [96]  اگر مردم قريه‌ها ايمان آورده و پرهيزگارى پيشه كرده بودند بركات آسمان و زمين را به رويشان مى‌گشوديم، ولى پيامبران را به دروغگويى نسبت دادند. ما نيز به كيفر كردارشان مؤاخذه‌شان كرديم.  (96)


3⃣قرآن می فرماید اگر ایمان می آورند و تقوا پیشه میکردند....
آیا ایمان آوردن جدیدا جزء حقوق شهروندی محسوب میشود!!!!
تقوا نیز متعلقش الله است که شامل پرهیز و اجتناب از جمیع محرمات الهی است نه حقوق شهروندی که اگر هم برفرض خیال فقط حق الناس و حقوق شهروندی را شامل می شد بازهم حیثیت رعایت این حقوق تقوا از خداست نه مخلوق!!!!


4⃣حالا اگر این توهمات مطرح در این قصه با فرض انتساب به یک مفسر بزرگ اسلام مثل حضرت علامه در نظر گرفته شود عمق فاجعه بیشتر نمایان می شود .
مضافاً بر اینکه درک و فهم اینهمه فساد و رسوایی که نماد آن حقوق بشر امریکایست کار سختی نیست.


5⃣اگر کسی میزان جنایات و خشونت‌ها ،تجاوزها ، قتل‌ها و نژاد پرستی ها و .....را اسمش را بگذارد حقوق شهروندی باید به انسانیت او شک کرد.


(0) دیدگاه درباره پرسش جالب از ایت الله طباطبایی ارسال شده است.
لطفا شما هم یکی از نظر دهندگان باشید ...